Korzyści z instalacji monitoringu GPS

Obecnie technologia pozycjonowania satelitarnego (GPS – Global Positioning System) jest ważnym narzędziem biznesowym, zapewniającym szczegółowy wgląd w każdy aspekt operacji z udziałem floty pojazdów. Monitoring za pomocą GPS może pomóc firmie w osiągnięciu różnych celów, na przykład dotyczących zwiększenia wydajności czy zmniejszenia kosztów.

Poniższe 4 najważniejsze zalety monitoringu GPS na pewno przekonają Cię do tej technologii.

1. Zmniejszenie kosztów paliwa

Wysokie koszty paliwa są przeważnie głównym zmartwieniem menadżerów zarządzających flotą pojazdów. Do głównych przyczyn marnowania paliwa przez kierowców należą:

  • jazda na jałowym biegu,
  • agresywna jazda.

Jak zatem monitoring GPS może pomóc w ograniczeniu nadmiernych wydatków na paliwo?

Po pierwsze, dzięki systemowi telematycznemu menadżer zarządzający flotą samochodów otrzymuje różnego rodzaju raporty, związane z pracą kierowców. Wśród nich znajdują się szczegółowe informacje dotyczące jazdy. Dzięki takiej wiedzy osoba zarządzająca fotą pojazdów może organizować specjalne szkolenia w celu zmiany nawyków i zwiększenia wydajności kierowców.

Po drugie, wspomniane wyżej raporty informują także o ilości paliwa zużywanego przez pracujących dla firmy kierowców. Odbywa się to dzięki integracji karty paliwowej systemem monitoringu GPS, a to z kolei umożliwia:

  • dostęp do informacji o transakcjach paliwowych dotyczących każdego pojazdu,
  • informacje o oszustwach związanych z kartą paliwową.

2. Zmniejszenie ryzyka wypadków

Jak wspomniano powyżej, monitoring GPS w czasie rzeczywistym pomaga szczegółowo kontrolować sposób jazdy kierowców. W rezultacie zmniejsza się ryzyko i prawdopodobieństwo wielu kolizji, oszczędzając koszty konserwacji i przestojów. 

3. Zmniejszenie kosztów operacyjnych

System monitoringu GPS umożliwia poprawę wydajności firmy, zwiększenie konkurencyjności oraz – co bardzo ważne – zmniejszenie kosztów operacyjnych. Dostęp do informacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego pozwala na błyskawiczną reakcję w przypadku wielu różnych sytuacji.

Telematyka ułatwia ponadto podejmowanie decyzji biznesowych, ponieważ zapewnia bezcenne, aktualne informacje. To z kolei pozwala na podjęcie działania na czas, zanim pojawią się problemy.

Nowoczesne rozwiązanie w postaci systemu monitoringu GPS pomoże przedsiębiorstwu dostosować się do procesów cyfryzacji, obejmujących coraz więcej dziedzin gospodarki. Co więcej, intuicyjna w obsłudze i wygodna aplikacja mobilna do zarządzania flotą pojazdów, na przykład ta w ofercie firmy Verizon Connect, znacznie ułatwia zbieranie i gromadzenie danych.

4. Większe bezpieczeństwo

Bez wątpienia flota samochodów to wyjątkowo cenny zasób przedsiębiorstwa. Mając to na uwadze, warto docenić kolejną zaletę monitoringu GPS, a mianowicie pomoc w namierzeniu skradzionego pojazdu. W sytuacji, gdy pojazd albo ładunek znajdzie się w innym miejscu niż wyznaczona lokalizacja, aplikacja mobilna powiadomi o tym kierownika ds. floty.

Podsumowanie

Monitoring GPS w zarządzania flotą pojazdów może pełnić bardzo ważną funkcję. Kompleksowa platforma telematyczna umożliwia dostęp do dużej ilości istotnych danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. To zatem idealny sposób na to, aby poprawić wydajność i konkurencyjność każdej firm, która dysponuje flotą samochodową.

źródło: tygodniksiedlecki.com